تعریق‌ یكی‌ از كار های‌ طبیعی‌ در بدن‌ انسان است‌ كه‌ به‌ تنظیم‌ درجه‌ حرارت‌ بدن‌ كمك‌ شایانی می‌كند. اما تعریق‌ بیش‌ از اندازه‌ فایده‌ چندانی  ندارد و غالباً باعث‌ شرمساری‌ و مشكل‌ در ارتباطات‌ اجتماعی‌ می‌ گردد ، زیرا عرق‌ زیاد باعث‌ بوی‌ بد یا خیس‌ شدن‌ و شوره ی‌ روی‌ لباس‌ فرد می شود .


 

تعریق زیاد بدن

1- گرما و رطوبت هوا

زمانی  که هوا گرم باشد ، غدد عرق شروع به فعالیت خواهند کرد  و عرق ترشح می کنند ،  عرق کردن، روش طبیعی بدن برای خنک کردن خود می باشد .

وقتی عرق از سطح پوست تبخیر گردد ، گرمای بدن را خواهد گرفت . ولی هنگامی که هوا مرطوب است ، شما احساس گرمای بیشتری خواهید کرد ، زیرا در هوای مرطوب عرق از روی پوست تبخیر نمی گردد .

 

2- عصبانی شدن

هنگامی که عصبانی هستید، هورمون های استرس زا رها خواهند شد  که موجب افزایش ضربان قلب و فشار خون می گردند و دمای بدن را افزایش می برند  که موجب عرق کردن می گردد.

عصبانی شدن در برخی مواقع طبیعی است ، اما وقتی که همیشه و به طور منظم عصبانی گردید  می تواند نشانه ای از مشکل باشد.

بطور کلی عرق کردن، روش طبیعی بدن برای خنک کردن خود است

3- ورزش کردن

عرق کردن در اثر ورزش بسیار عالی است.

هنگامی که عرق می کنید، مقدار مایعات بدن کم می گردد. پس در این مواقع و به خصوص در هوای گرم، بهتر است آب و مایعات فراوان نوش جان کنید .

به یاد داشته باشید که قبل ، در حین و بعد از ورزش کردن به مقدار نیاز آب و مایعات نوش کنید  تا دچار کم آبی در بدن  نشوید ، این روش باعث می شود که دمای بدن تغییر محسوسی نکند و ورزش را با انرژی خوب انجام دهید .

 

عرق کردت در اثر استرس

4- تحت استرس و فشار عصبی بودن

 اضطراب ، عصبانیت و خجالت می تواند دلیلی برای عرق کردن باشد. فشار روحی باعث فعالیت غدد عرق در کف دست ها و پاها می شود. به این دلیل است که هنگام عصبی بودن، دست ها خواهند لرزید .

 

5- تب کردن 

هنگام تب ، مغز درجه حرارت بدن را کمی بالا می برد. وقتی مغز درجه حرارت را افزایش می دهد، شما احساس سرما و لرز می کنید. این احساس تب و لرز برای این است که بدن برای ورود میکروب ها در حال دفاع می باشد.

هنگامیکه تب برطرف شد و دمای بدن به 37 درجه طبیعی رسید، شما احساس گرما می کنید و عرق می نمایید. عرق کردن باعث خنک شدن بدن می شود.

 

6- بیمار شدن دلیلی برای عرق کردن

عرق کردن فقط به دلیل تب نیست. تعریق می تواند نشانه وجود آنژین (درد قفسه سینه)، حمله قلبی ، عفونت، دیابت و پرکاری غده تیرویید  باشد. برخی امراض از قبیل: سرطان و ایدز، می تواند باعث تعریق شبانه گردد. اگر شما بدون هیچ دلیلی عرق می کنید، به پزشک مراجعه کنید.

 

7- قهوه

در صبح نوشیدن یک فنجان قهوه، می تواند شما را بیدار کند و باعث تعریق گردد. قهوه باعث افزایش تعریق به دو طریق می شود:

- کافیین  قهوه موجب تحریک سیستم عصبی مرکزی می گردد و این خود باعث فعال شدن غدد عرق می شود.

- گرمای بدست آمده از نوشیدنی گرم، باعث گرم شدن بدن و تعریق می شود.

عرق کردت در اثر خوردن غذای تند

 

 

8- غذاهای تند

غذاهای تند و ادویه دار، گیرنده های عصبی را تحریک می کنند و بدن فکر می کند که گرم است و عرق می کند.

 

9- یائسگی

در طی یائسگی ، ترشح کم هورمون استروژن بر هیپوتالاموس و دمای بدن اثر می گذارند و باعث گرگرفتگی خانم یائسه می گردد . این مهم نیست که چقدر هوا سرد است، گرگرفتگی باعث می شود که احساس کنید در درونتان یک کوره روشن است.

برای دفع گرمای اضافی، رگ های خونی در پوست گشاد می شوند و غدد عرق را  وادار به فعالیت می کنند. با این کار احساس برافروختگی در شما کم می شود.

 

10- مصرف زیاد الکل

مصرف زیاد الکل ، باعث گشاد شدن رگهای خونی در پوست و افزایش عرق کردن خواهد شد .

 

11- عوارض جانبی برخی داروها

تعریق یکی از عوارض جانبی داروها می باشد، از جمله: داروهای ضد افسردگی، داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب ( NSAIDs)، داروهای فشار خون، داروهای سرطان و برخی داروهای دیابت.

 

عرق کردت در اثر سیگار

 

12- سیگار کشیدن

نیکوتین موجود در سیگار باعث آزاد شدن ماده استیل کولین در بدن می شود. استیل کولین، غدد عرق را تحریک می کند و باعث افزایش ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن می شود.

 

13- عاشق شدن

هنگامی که شما عاشق می شوید، مغز شما موادی همانند آدرنالین ترشح می کنند. این مواد به نام مواد شیمیایی عشق شناخته شده اند. این مواد باعث افزایش ضربان قلب، تعریق کف دست و دیگر علائم می شوند.

 

14- بارداری

هورمون های ترشح شده در طی بارداری و افزایش سوخت و ساز بدن می تواند باعث تحریک غدد عرق و افزایش تعریق می گردد.

در این دوران باید مایعات کافی بنوشید تا بدن شما و جنین در معرض کمبود آب نباشند.

 

منبع : قطره گیاهی قلب و عروق استرانگ |تعریق زیاد و چربی خون بالا
برچسب ها : باعث ,گردد ,افزایش ,تعریق ,تواند ,دمای ,باعث افزایش ,افزایش ضربان ,افزایش تعریق ,مصرف زیاد ,ضربان قلب، ,باعث افزایش ضربان